Inne

Czy przed zakup wkładem warto wykonać badanie stóp?

Specjalista zalecił Ci noszenie wkładek ortopedycznych i nie wiesz, czy konieczne będzie też wykonanie badania stóp? Liczysz na wskazówki, które pozwolą Ci rozwiać wątpliwości? Znajdziesz je w poniższym tekście, więc zachęcamy do krótkiej lektury!

Czym jest badanie stóp?

Aby ułatwić sobie podjęcie decyzji, warto ustalić, o czym dokładnie mowa. Co skrywa się pod pojęciem badania stóp? To nic innego jak metoda diagnostyki wszelkiego typu nieprawidłowości w budowie kończyn dolnych, czy też zaburzeń ogólnej biomechaniki narządu ruchu.

Do wykonania badania stóp wykorzystuje się specjalną matę podobarskopową oraz specjalistyczne oprogramowanie komputerowe i w tym połączeniu można wykonać pomiar rozkładu nacisku na podeszwy stóp, by następnie poddać go analizie. Co ważne, badanie stóp jest bezinwazyjne oraz bezbolesne.

Do tego nie wymaga też od nas specjalnego przygotowania, więc nie trzeba obawiać się przed jego wykonaniem. Poza tym to właśnie poprzez badanie stóp jesteśmy w stanie wychwycić nawet najdrobniejsze nieprawidłowości w stopach i podjąć działania, które mają na celu ich wyleczeniem.

Wskazaniami do jego wykonania są kontuzje w obrębie kończyn dolnych, czy kręgosłupa. Komputerowe badanie stóp warto wykonać także przy skręceniu stopu, gdy dojdzie do jej złamania lub po prostu pojawią się dolegliwości bólowe.

Badanie stóp przy zakupie wkładek – czy jest konieczne?

Badanie stóp nie jest badaniem obowiązkowym, więc to, czy zdecydujemy się na jego wykonie przed zakupem wkładek, zależy od naszych preferencji. Mimo wszystko jeśli chcemy mieć pewność, że uda nam się nabyć wkładki, które będą idealnie dopasowane do naszych schorzeń, czy dysfunkcji, to takie badanie warto wykonać. To właśnie na podstawie komputerowego badania stóp specjaliści są w stanie wychwycić wszelkiego typu nieprawidłowości w budowie stóp i stworzyć wkładki, które będą w stanie je korygować lub niwelować dolegliwości bólowe. Zatem widać, że nie warto rezygnować z badania stóp, ponieważ jego wykonanie wyjdzie nam na korzyść.

Co więcej, pamiętajmy, że mamy do czynienia z badanie całkowicie bezbolesnym, które nie wymaga od nas żadnych dodatkowych przygotowań. Wystarczy wykonać kilka ruchów, a to, jak mają wyglądać, podpowiedzą nam osoby czuwające nad przebiegiem badania. Dlatego nie musimy też obawiać się jego przebiegu, ani też wygórowanych kosztów, ponieważ badanie wykonywane jest w profesjonalnym punkcie, który za swoje wsparcie na nalicza wysokich kosztów.