News

Kiedy pomoc psychiatry jest niezbędna?

Problemy ze zdrowiem psychicznym mogą być wyniszczające i w razie potrzeby konieczne jest szukanie specjalistycznej pomocy. Coraz częściej Polacy zgłaszają się do psychiatry, gdyż cierpią na depresję, nerwicę, stany lękowe. Nie warto czekać, gdyż zdrowie psychiczne jest tak samo ważne, jak zdrowie fizyczne.

Psychiatra – lekarz, którego nie można unikać

Ciągły stres, nadmiar obowiązków, problemy rodzinne, trudna sytuacja finansowa, brak akceptacji w społeczeństwie – Polacy na co dzień zmagają się z wieloma sytuacjami, które mają wpływ na ich zdrowie psychiczne. Nie każdy sobie dobrze radzi z problemami i nie każdy jest w stanie „unieść na swoich barkach” to, co przynosi mu życie. W takich chwilach pojawiają się problemy ze zdrowiem psychicznym, których absolutnie nie można bagatelizować. Sytuacje, w których utrzymujące się objawy problemów ze zdrowiem psychicznym, traumatyczne wydarzenia życiowe lub istotne zmiany w sytuacji osobistej lub nieskuteczne tradycyjne metody leczenia mogą wywołać potrzebę interwencji psychiatrycznej. Niekiedy wystarczy kilka wizyt u specjalisty, a czasami trzeba postawić na długotrwałą terapię oraz leki.

Kiedy konieczna jest pomoc psychiatry?

Utrzymujące się objawy problemów ze zdrowiem psychicznym, takie jak lęk lub depresja, może wymagać pomocy psychiatry. Objawy te mogą być przytłaczające i mieć znaczący wpływ na codzienne życie danej osoby. Psychiatra może pomóc zdiagnozować pierwotną przyczynę objawów i opracować plan leczenia, który może obejmować leki i terapię. Konieczne jest szukanie pomocy, gdy objawy te utrzymują się, ponieważ mogą się nasilić i prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem psychicznym.

Jak wybrać odpowiedniego specjalistę?

Na co zwrócić uwagę, wybierając psychiatrę? Przede wszystkim trzeba:
1) sprawdzić opinie w internecie o konkretnym lekarzu,
2) zapytać członków rodziny lub przyjaciół, czy mogą polecić dobrego specjalistę,
3) sprawdzić, gdzie ma gabinet psychiatra,
4) jaki jest koszt wizyty.