Inne

Dlaczego wizyta w poradni psychologicznej może pomóc dziecku i rodzicom w lepszym funkcjonowaniu?

Wielu rodziców obawia się wizyty w poradni psychologicznej, ponieważ uważa, że zastosowanie takiego rozwiązania jest często krzywdzące dla dziecka. Więc jednak wiedzieć, że udając się po pomoc do specjalisty można znacząco poprawić nie tylko relacje z dzieckiem, ale także jego kontakt ze światem zewnętrznym, umożliwić mu adaptację w nowej szkole lub też właściwy rozwój psychospołeczny, emocjonalny i poznawczy. Dlatego tak istotne znaczenie ma przełamanie własnej, wewnętrznej blokady i strachu przed wizytą w poradni psychologicznej.

Kiedy udać się do poradni psychologicznej?

Psychologowie wskazują, że w życiu każdego dziecka istnieją pewne etapy, które łączą się z silnymi emocjami i wówczas ważna jest nie tylko rozmowa z rodzicem i jego obecność, ale także, czasami, skorzystanie z poradni psychologicznej. To szczególnie istotne wówczas gdy dziecko nie radzi sobie ze zmianami w swoim życiu i nie potrafi dostosować się do nich. Mowa tutaj o takich przełomowych etapach w życiu dziecka jak: – rozpoczęcie edukacji przedszkolnej lub szkolne;
– osiągnięcie dojrzałości szkolnej;
– nawiązanie pierwszych relacji miłosnych, które często bywają trudne itp.
Czasami zdarza się, że to nauczyciel w szkole jest pierwszą osobą, która zauważa, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego i to on wskazuje, że warto wybrać taką, a nie inną drogą rozwiązania sytuacji, czyli skorzystanie z pomocy poradni psychologicznej. Często też dziecko trafia do poradni wówczas, kiedy dostępne nauczycielom lub rodzicom formy pomocy zawodzą, a sygnały wysyłane przez dziecko pozwalają podejrzewać zaburzenia prawidłowego rozwoju.

Czy każde dziecko potrzebuje pomocy od psychologa? Kiedy poradnia psychologiczna to właściwe miejsce na wizytę z dzieckiem?

Jeszcze jakiś czas temu panował w społeczeństwie mit co do tego, że tylko dzieci „trudne” potrzebują rozmowy i pomocy z psychologiem. Obecnie tego typu stwierdzenia pojawiają się już znacznie rzadziej. W praktyce, bowiem każde dziecko może w życiu potrzebować pomocy psychologa dziecięcego. Wynika to z faktu, że każde dziecko, podobnie jak osoba dorosła, posiada własną wrażliwość i często reaguje bardzo emocjonalnie np. na czynniki zewnętrzne, które mają wpływ na jego rozwój emocjonalny, poznawczy czy też społeczny – zarówno w przedszkolu, w szkole, jak też w grupach rówieśniczych lub w domu.
W praktyce do psychologa można udać się już z niemowlakiem jeśli zaobserwuje się u niego zbytnie rozdrażnienie lub też trudności ze spaniem.
U starszych dzieci wskazówką do odwiedzenia poradni psychologicznej są trudne emocje i napady złości, płaczu, lęki i zachowania, które odbiegają od normy i wskazują, że z dzieckiem dzieje się coś niedobrego.

Opory ze strony rodziców a wizyta w poradni psychologicznej

Są rodzice, którzy obawiają się, że decyzja o wizycie w poradni psychologicznej spowoduje, że dziecko będzie to źle odbierało, wstydziło się, a nawet bało. Tymczasem warto pamiętać, że szukanie wsparcia na zewnątrz jest niczym innym, jak tylko wyrazem troski o własne dziecko. Warto się nią wykazać w momencie, gdy niektóre problemy wykraczają poza osobiste umiejętności.
Rodzice powinni również mieć na uwadze fakt, że w czasie wizyty u psychologa nie są oceniani przez specjalistów, a psycholog jest po to aby pomóc dziecku dzięki swoim kompetencjom i doświadczeniu, a także udzielić fachowej pomocy rodzicom.