Inne

Jaką kostkę brukową wybrać?

Ze względu na swoje liczne zalety, kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem do utwardzania nawierzchni. Dostępna jest w wielu różnych kształtach, rozmiarach i kolorach, a co najważniejsze wygląda bardzo estetycznie i jest wyjątkowo trwała. Gdzie warto ułożyć kostkę brukową i jaki rodzaj wybrać?


W jakich miejscach warto zdecydować się na ułożenie kostki brukowej?

Kostka brukowa jest bardzo uniwersalnym materiałem, dlatego może być układana zarówno na mało uczęszczanych ścieżkach, jak i na drogach czy parkingach po których jeżdżą ciężkie pojazdy. Przez wiele lat była często używana do utwardzania dróg, natomiast obecnie wykonuje się z niej głównie chodniki, deptaki i ścieżki. Ze względu na estetyczny wygląd wiele osób decyduje się również na wyłożenie kostką brukową podjazdów czy tarasów położonych na prywatnych posesjach.

Najpopularniejsze kształty kostki brukowej

Obecnie można bez problemu znaleźć kostkę brukową, która będzie dopasowana do indywidualnych potrzeb nie tylko pod względem technicznym, ale także estetycznym. Większość kostek brukowych ma kształt prostokątny, natomiast poszczególne rodzaje mogą się znacznie różnić między sobą wymiarami i kolorem.

Jak dobrać odpowiedni rodzaj kostki brukowej?

Decydując się na ułożenie kostki brukowej należy oczywiście dobrać odpowiedni jej rodzaj biorąc pod uwagę przeznaczenie terenu, a także dopasować jej kształ i kolor do otoczenia pod względem estetycznym. Ich bardzo dużą zaletą jest ponadczasowość, dzięki czemu mogą się prezentować elegancko zarówno w otoczeniu zabytkowych kamienic, jak i przy nowoczesnych budynkach.

Główną cechą na jaką należy zwrócić uwagę przy wyborze kostki brukowej jest jej grubość:
– kostki brukowe o grubości ok 4 cm przeznaczone są głównie do utwardzania terenów, na których panuje głównie ruch pieszy;
– kostki brukowe o grubości ok 6 cm sprawdzają się na podjazdach i drogach o niewielkim natężeniu ruchu;
– kostki brukowe o grubości 8 cm powinny z kolei wykazać się wytrzymałością nawet na podjazdach czy drogach po których jeżdżą cięższe pojazdy.