Inne

W jaki sposób przedłużyć żywotność narzędzi chirurgicznych?

Każdy szpital i klinika medyczna, które oczekują dobrych opinii oraz wysokiego standardu muszą zadbać o zapewnienie podstawowych wymogów sanitarnych i technologicznych. Na definicję sukcesu placówki medycznej składa się kilka czynników: dobra organizacja pracy, sterylne i czyste pomieszczenia oraz korytarze, dobre wyposażenie z zapleczem technologicznym, miła obsługa medyczna, która należycie świadczy swoje usługi.

Na skuteczność wykonywanych w szpitalu zabiegów wpływa nie tylko wiedza chirurgów, ale także jakość narzędzi, jakimi się oni posługują. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z ludzkim ciałem i mogą (lub nie) powodować infekcje czy komplikacje.

Czy odnawianie narzędzi jest możliwe?

Ciągłe użytkowanie narzędzi chirurgicznych powoduje ich zużywanie. Nie należą one do najtańszych, dlatego wiele sklepów medycznych uruchomiło opcję regeneracji narzędzi. Uzupełnianie wyszczerbień, odnawianie powierzchni, przywracanie odpowiednich parametrów i ostrzenie stępionych miejsc należą do standardowych usług, które w takich miejscach powinny być wykonywane. Usługa regeneracji asortymentu medycznego jest o wiele bardziej korzystniejsza niż kupowanie nowych artykułów, ponieważ jest tańsza i pozwala cieszyć się dłużej narzędziami chirurgicznymi.

Jak narzędzia chirurgiczne są sterylizowane?

Na sali operacyjnej znajdują się narzędzia chirurgiczne wielokrotnego użytku. Bardzo nieekologiczne i nieekonomiczne byłoby utylizować metalowe czy tytanowe narzędzia po wykonaniu każdego zabiegu. Receptą na zachowanie oszczędności, a zarazem i zapewnienie bezpieczeństwa pacjentom jest odpowiednia sterylizacja narzędzi. W zależności od kształtu narzędzia oraz jego przeznaczenia sterylizacja może odbywać się na wiele sposobów. Najpopularniejszym sposobem jest moczenie narzędzia w środkach dezynfekujących czy zamykanie w specjalnych komorach.

Warto wspomnieć o tym, że procesowi dezynfekowania powinno zawsze towarzyszyć odpowiednia dokumentacja, która potwierdza wykonanie zabiegu zgodnie z koniecznymi wymogami.